Staff Profile

Picture Staff Name Position
THOMAS A. ADIGUN UNIVERSITY LIBRARIAN
GUPIYEM GUNGSAT GUPIYEM DEPUTY UNIVERSITY LIBRARIAN, HEAD, SUBJECT LIBRARIES, HEAD, ENVIRONMENTAL SCIENCES LIBRARY
ABUBAKAR, DANIEL SENIOR LIBRARIAN , ON SABBATICAL
NDOR JULNA JULIANA LIBRARIAN I, AG. MEDICAL LIBRARIAN, HEAD, FACULTY OF CLINICAL SCIENCES, HEAD, FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES
TAIWO DORATHY OLUWATOMISIN LIBRARIAN I, HEAD, SERIAL UNIT
SANI, AUGUSTINE UNEKU LIBRARIAN I, HEAD, CATALOGING UNIT
JONAH ADAH LIBRARIAN I, HEAD, ARTS LIBRARY
GAROS D. CHOJI LIBRARIAN I, HEAD, EDUCATION
NAOMI ANNE SAMUEL LIBRARIAN I
KACHOLLOM MONDAY CHOLLOM LIBRARIAN II
OGBOLE, JUDITH ODANWU LIBRARIAN II
NWOKEDI GRACE IYABO LIBRARIAN II
DANG TIHYAUAIN LUKA LIBRARIAN II
MARTYNS, ERIC GODWIN ASST. LIBRARIAN, HEAD, HEALTH SCIENCES AND TECHNOLOGY, HEAD, DENTISTRY
BIBOT, NANLOP SULE ASST. LIBRARIAN, HEAD, AGRICULTURAL SCIENCES
NANKYER DANJUMA DAJAB ASST. LIBRARIAN, HEAD, ACQUISITION/ORDERS
AMANDO ANITA ANN ASST. LIBRARIAN, E-RESOURCES MANAGER, TRAINING OFFICER, SECRETARY, LIBRARY SEMINAR SERIES
VICTORIA N. MADUEKE ASST. LIBRARIAN, INSTITUTIONAL REPOSITORY TEAM MEMBER
IGBOECHESI PAUL GILBERT ASST. LIBRARIAN, INSTITUTIONAL REPOSITORY TEAM MEMBER
POBISH PLANGNAN SOLOMON ASST. LIBRARIAN
NMADU TIMOTHY B. ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
ABI GODIYA ENNA ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
PANYIL JOSEPHINE D. ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
PANYIL JOSEPHINE D. DIYONG UCHAM JAMES ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
HUNTULLO NGBALE ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
DAKAS JWANJI MOSES ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
RUTH KWATLAT ANGULU ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
AMBA VICTOR UNANAWO ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
MUSA ALISON EMMANUEL ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
ADACIN HOPE FABONG ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
FRANCIS BULUS DIYEMANG ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
KCONNI COMFORT MANG ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
KELVIN LOUIS DENSAK ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
DADONG BERNARD DAMAR ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
DIDEL EVELYN SENYON ASST. LIBRARIAN IN-TRAINING
IKEKHAI, MARTINS OSIGWE CHIEF LIB. OFFICER
AMADI DONATUS AKUJOBI CHIEF LIB. OFFICER
ADIAHA ROBERT ASUQUO CHIEF LIB. OFFICER
IYALLA, M. CHRISTOPHER ASST. CHIEF BINDERY OFFICER
JIMOH RUTH FUNMILAYO ASST. CHIEF LIB. OFFICER
ETUBI, MUHAMMAD ASST. CHIEF LIB. OFFICER
JOHN AKOGU PRIN. SUP BINDERY
MALAN, SUNDAY ADAMU PRIN. LIB OFFICER I
MANASSEH DANKAT PRIN. CONF. SECRETARY I, UNIVERSITY LIBRARIANS SECRETARY
JOHN AGWOM ITSE PRIN. TECH. OFFICER I
ELIZABETH WUESE UPAV PRIN. LIB OFFICER II
ARUMONA GABRIEL OKEWU PRIN. LIB OFFICER II
DAKIM, DANLADI MASU PRIN. LIB OFFICER II
HELEN ASHEZI AGAKU PRIN. EXECUTIVE OFF. II, LIBRARY ADMIN OFFICER
ELIKWU CHINYERE TESSY PRIN. CHIEF SEC. ASSISTANT
ELIZABETH IZANG PRIN. CHIEF SEC. ASSISTANT
UMARU MAIRO MARIAM PRIN. LIB OFFICER II
BADEWA, ABIGAIL ADUNOLA SENIOR LIB. OFFICER
OBADIAH THERESA SUSIBATRUS PRIN. LIB OFFICER II
LARABA BUKLA DAVID SENIOR LIB. OFFICER
JOHN SUNDAY HIGHER LIB. OFFICER
SANI AGWOM WISKY SENIOR LIB. OFFICER
AUDU LUKA HIGHER SUP. BINDERY
KUJE, AMOS AKWASHIKI HIGHER LIB. OFFICER
YOHANNA AGWOM SALAMI SNR TRANSPORT OFFICER
ABAH PATRICK OJONUGWA HIGHER LIB. OFFICER
UKPO AONDOHEMBA HIGHER LIB. OFFICER
PWOL CHRISTIANA JONATHAN HIGHER LIB. OFFICER
NANSOH NDAM HIGHER LIB. OFFICER
LABAR, NANDUL DANBRAM HIGHER LIB. OFFICER
OKOLIKO ANTHONY HIGHER LIB. OFFICER
MARY TOMA CHAGGA HIGHER EXECUTIVE OFF.
NNA CHINANU GIFT HIGHER LIB. OFFICER
CIRDANG BATURE BENJAMIN HIGHER LIB. OFFICER
NGOOJI TERZUNGWE LINUS HIGHER LIB. OFFICER
OYIBE JAMES UGBEM HIGHER LIB. OFFICER
AZI MUSA HIGHER LIB. OFFICER
GENSHIK NENYITWE GOGWIM HIGHER LIB. OFFICER
DOOIOR SAMUEL MASEKAVEN HIGHER LIB. OFFICER
NWANTU MINISTER DAFIR HIGHER LIB. OFFICER
JWAT KUMSHAK SUPERVISOR BINDERY
KWASH ESTHER EMMANUEL SUPERV ISOR BINDERY
HANATU VOU STEPHEN CHUWANG SUPERV ISOR BINDERY
ASIBI EMMANUEL AROMA SNR. SECRETARIAL ASST.
DAJOK JOSHUA DUNGSON SUPERVISOR (PORTER)
NICHOLAS CHUKWUNYERE BINDERY OFFICER
AMINU DAFWANG BINDERY OFFICER
VONTAU CHANKUR SUPERVISOR (PORTER)
MAMSWA, NIMNAN IBRAHIM SUPERVISOR (PORTER)
DABES ALEXANDER SUPERVISOR (PORTER)
JANG ILIYA WILLIAMS LIBRARY OFFICER
NDEN DOMNAN KUYAK SUPERVISOR (PORTER)
DIJE DAUDA SULE LIBRARY OFFICER
DANJUMA LAMI LOHDIR SUPERVISOR (PORTER)
OTUMALA GRACE IYAJI CHIEF CLERICAL OFFICER
KEFAS ISHAKU GWAKJEP LIBRARY OFFICER
LANSHIMA TIVDE LIBRARY OFFICER
MANCHA GODWIN DAVOU LIBRARY OFFICER
ANGYU HELEN SARAUNIYA LIBRARY OFFICER
SHUT AYUBA PAM LIBRARY OFFICER
DAMWES FRANCIS LUKA LIBRARY OFFICER
TSOK SIMON JOHN ASSISTANT LIBRARY OFFICER
AMUNGAN NICHOLAS JOSHUA ASSISTANT SUPERVISOR, PORTER
SELNAN JAMES KUMTUR ASSISTANT LIBRARY OFFICER
TALI NISHE CYNTHIA ASSISTANT SUPERVISOR, PORTER
IRENE PLANGNAAN DURU ASSISTANT LIBRARY OFFICER
ASSISTANT EXECUTIVE OFFICER ASSISTANT EXECUTIVE OFFICER
LUKA RUBCIT MAR ASSISTANT LIBRARY OFFICER
GYANG YOP SARAH ASSISTANT LIBRARY OFFICER, KOHA ADMIN, LIBRARY WEB ADMIN, UNIJOS WEBTEAM SECRETARY
PETER G. ISHAKU ASSISTANT LIBRARY OFFICER, INSTITUTIONAL REPOSITORY TEAM MEMBER
IGOCHE DANIEL IKOM ASSISTANT LIBRARY OFFICER, INSTITUTIONAL REPOSITORY ADMIN
IZANG ARIN ATU ASSISTANT LIBRARY OFFICER, COMPUTER LAB MANAGER
LUKA NANDI HARUNA ASSISTANT LIBRARY OFFICER, IINSTITUTIONAL REPOSITORY TEAM MEMBER
RUTH MICHAEL IZANG ASSISTANT LIBRARY OFFICER
NANYI PETRA K. JIMWAN ASSISTANT LIBRARY OFFICER
HARUNA GEOFFREY MAKWAL ASSISTANT LIBRARY OFFICER
ISHAYA NANPON NIMMYEL ASSISTANT LIBRARY OFFICER
DUNG ABIGAIL YAKUBU ASSISTANT LIBRARY OFFICER
DAKAT TONGDAT TOBIAS ASSISTANT LIBRARY OFFICER
NANGWANG SHALNIM ASSISTANT LIBRARY OFFICER
AJIJI PHOEBE ASSISTANT LIBRARY OFFICER
GOTOM PATRICK IGNATIUS ASSISTANT BINDERY OFFICER
BIPTOE NMANJEL PETER SENIOR LIBRARY ASSISTANT
DANIEL STEPHEN TUGONG DRIVER I
JAMES TARWA MAILOUSHI CHIEF PORTER
JAURE JAMES SUNDAY CHIEF PORTER
FOM EMMANUEL DUNG CHIEF PORTER
GODSWILL AGBO OJAH CHIEF PORTER
KEFAS PETER BAMBO CHIEF PORTER
HELEN UNGHAI ADEGOKE LIBRARY ASSISTANT
BUNU ISHAYA CHRISTY LIBRARY ASSISTANT
BITRUS MUNDI DAZE SENIOR PORTER
ANNA PETER SANI LIBRARY ASSISTANT
ALHERI SAMUEL AYIBA LIBRARY ASSISTANT
VEM NANBAM LINUS LIBRARY ASSISTANT
HARRY BWATYUM FAITH CLERICAL OFFICER
MADAKI CHRISTY DANIEL COMPUTER OPERATOR
DANIEL YUSUFU OFFICE ASSISTANT III
JOCKTHAN JOY NAKULMIGE OFFICE ASSISTANT III
TONGJAL HELEN K. OFFICE ASSISTANT III
BAKO DAVID VICTORIA OFFICE ASSISTANT III
EMMANUEL BANFA OFFICE ASSISTANT III
GUMAI ASABA MAGIT OFFICE ASSISTANT III
UGBABE NATHANIEL OFFICE ASSISTANT III